Promujemy zdrowie!

W roku szkolnym 2013/2024  realizujemy    programy  edukacyjne Owoce w szkole’’ i Szklanka mleka’’.

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła ponownie przystąpiła do programu Owoce w szkole’’ finansowanego przez Unię Europejska oraz Agencję Rynku Rolnego. Wszyscy uczniowie klas I –III za zgoda rodziców biorą udział w powyższym programie. Celem programu jest kształtowanie wśród dzieci świadomości i właściwych nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu warzyw i owoców. W ramach programu dzieci otrzymują trzy razy w tygodniu porcje owocowo – warzywne. W ramach realizowanego programu przeprowadzono następujące działania:

- Lekcje poglądowe prowadzone w klasie.

- Konkursy plastyczne.

- Zabawy kulinarne.

- Dzień jabłuszka, Marchewkowe urodziny.

- Wycieczki do sadu.

Tematyka prowadzonych działań dotyczyła propagowania prawidłowych nawyków żywieniowych, zdrowego stylu życia, omówienia skutków złego odżywiania oraz estetyki, higieny spożywania owoców i warzyw.

Efekty:

• Wyrabianie nawyków regularnego spożywania różnorodnych owoców i warzyw
  • Zapewnienie dzieciom bezpłatnego dostępu do owoców warzyw, zalecanych do spożycia w codziennej diecie
  • Owoce i warzywa spożywane są w grupie, wśród rówieśników, co sprzyja utrwalaniu się pozytywnych nawyków żywieniowych i przełamaniu niechęci przed jedzeniem określonych
  • produktów.

Realizacja programu edukacyjnego  „Szklanka mleka” trwa nieprzerwanie w naszej szkole od 2007r.Warunkiem uczestnictwa również w tym programie była zgoda rodziców na picie mleka, wyrażona na piśmie. Uczniowie od klasy 0 do klasy VI bezpłatnie otrzymują trzy razy w tygodniu kartoniki mleka białego.

Efekty:

• Dzieci utrwalają zdrowe nawyki żywieniowe
  • Otrzymują świeże, pożywne produkty mleczne
  • Szkoła nie ponosi kosztów związanych z uruchomieniem programu.

W tym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych otrzymali w prezencie „Elementarz Pierwszaka Mleczaka”.